na Sardynii

Zajęcia fakultatywne

Gdy akurat zdarzy się bezwietrzny dzień – również możecie spędzić go bardzo aktywnie. Poniżej prezentujemy Wam pare alternatyw.

 SUP –  Stand Up PaddleDCIM100GOPRO

Jest to obecnie najszybciej rozwijający się sport wodny  na świecie. Jego główną zaletą jest brak uzależnienia od warunków pogodowych takich jak fale czy wiatr, wystarczy tylko deska z wiosłem. Możemy zorganizować dla Ciebie wyprawę podczas której odkryjesz malownicze wybrzeże, lub też zmierzysz się z falami. Miłośnicy ćwiczeń mogą skorzystać z SUP fitnessu lub Yogi.

zapisy: ewa@kiteparadiso.pl

Wakeboarding

1609611_10203411365632314_9034825207286603427_nTo alternatywa dla kitesurfingu do której nie potrzebujemy wiatru. Zdarza się, że nie wieje (bardzo rzadko), wtedy zachęcamy Cię do udziału w sesjach wakeowych, które również wpływają na Twoje postępy na kite’cie. Do wake’a potrzebujemy płaską wodę, bez fal. Na południu Sardynii jest klika takich miejsc, jest też profesjonalny wyciąg wake’owy.

 

Nurkowanie

nurkowanie z Kiteparadiso

Tradycyjne miejsca nurkowe Polaków, takie jak Chorwacja czy Egipt są coraz bardziej tłoczne, więc warto poszukać czegoś mniej popularnego. Sardynia ze swoim łagodnym klimatem utrzymującym się przez cały rok (zimą temperatura powietrza spada do 15 stopni, wody do 13 stopni). Miejsca nurkowe na wyspie kuszą różnorodnością – można tam znaleźć groty, wraki, a nawet koralowce (Capo Carbonara, Isola dei Cavoli), natomiast na południu wyspy wielką atrakcją są ławice tuńczyków (Tonnara).

 

Surfing

surfing z Kiteparadiso

Obok kitesurfingu i windsurfingu to wyspa stworzona wręcz do surfowania. Niezależnie od tego, który wiatr wzburza morze, w różne rejony Sardynii przynosi odpowiednie fale do pływania na desce. Nawet w stolicy wyspy Cagliari surfing jest jednym z najpopularniejszych sportów. Na miejskiej plaży Poetto nigdy nie brakuje surferów. My polecamy uroczą plaże Chia, a także Capo Mannu na półwyspie Sinnis. 

 

Wspinaczka

wspinaczka z Kiteparadiso

Niewątpliwie to raj dla uwielbiających wspinaczkę. Na Sardynii znajduje się kilkadziesiąt rejonów wspinaczkowych położonych głównie na  południu wyspy, zarówno na wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz w głębi lądu. Wszyscy amatorzy wspinania mogą znaleźć tu coś dla siebie, od krótkich dróg sportowych do długich wspinaczek wymagających własnej asekuracji. Miejsce godne uwagi to okolice miasta Domusnovas (zachodnio-południowa część wyspy) obfitują w rejony wspinaczkowe, zgrupowane wokół Grotta di San Giovanni – naturalnego tunelu o długości prawie kilometra łączącego dwie doliny. 

 

Groty

groty z Kiteparadiso

Wiele pięknych jaskiń znajduje się właśnie na południu wyspy.

IS ZUDDAS – grota licząca 600 milionów lat, jedna z najpiękniejszych i najstarszych w Europie. Można tu podziwiać ogromne stalagmity i stalaktyty, kolumny i niewielkie podziemne wodospady. Jest to jedyne miejsce poza Korsyką, gdzie można zobaczyć 400-letnie zmumifikowane postacie, tzw. „Prologus Sardus”.

GROTTA DI SAN GIOVANNI – jeden z najdłuższych tuneli naturalnych w Europie (850 metrów). To prawdziwy narodowy pomnik natury. Bogactwo stalagmitów i stalaktytów o bajkowych kształtach robi ogromne wrażenie.

 

Trekking

Trekking na Sardynii ma wiele twarzy. Znajdziesz tu trasy długie i trudne, krótkie i techniczne, ale również łatwe i przyjemne. Jednak niezależnie od wysiłku jaki włożysz w swoją wędrówkę, zawsze czekają na Ciebie niesamowite widoki zapierające dech w piersiach. Znajdziesz tu wiele szlaków z dala od miejskiego zgiełku, gdzie jedynie za pomocą swoich nóg dotrzesz do miejsc dzikich, w których brakuje ludzi a jedynie historia pozostawiła swój ślad.

SUPRAMONTE - ponoć najbardziej dzika część Europy, przepiękna strefa górska z płaskowyżami i masywami skał wapiennych, grotami i dolinami. Tu znajdują się dziewicze lasy śródziemnomorskie nigdy nie wycinane, w których możesz spotkać dziki, muflony, lisy, dzikie koty, na niebie można dostrzec orły i czasami sępy. Znajduje się tu najgłębszy w Europie kanion Gorroppu (- 500 metrów).

 

Jazda konnaIMG_0475

Sulcis Iglesiente – region w południowo-zachodniej części Sardynii oferuje dla miłośników konnych wycieczek trasy przez lasy zamieszkałe przez jelenie, stare opuszczone XIX-wieczne kopalnie, wielkie klify, aż po dzikie i bezludne plaże.

 

Wycieczki rowerowe

rowery z Kiteparadiso

W najstarszej części Europy gdzie przyroda jest jeszcze bardzo dzika, w wielu miejscach nie spotkasz żywej duszy natomiast  znajdziesz idealne szlaki na wycieczki rowerowe.  Tutejszy łagodny klimat sprzyja miłośnikom dwóch kółek przez cały rok. Choć jest ciepło, orzeźwiają Cię podmuchy lokalnych wiatrów. Na południu Sardynii rowerem możesz zwiedzić opuszczone kopalnie, dwie urokliwe wyspy Sant’Antioco i Carloforte ( słynąca z łowienia tuńczyka czerwonego), oddychać powietrzem przepełnionych aromatem ziół, relaksować się widokiem  białych plaż i różowych flamingów, a także stanąć oko w oko ze Starożytnością.

 

BirdwatchingIMG_2947.JPG

Birdwatching – oznacza podglądanie i rozpoznawanie różnych gatunków ptaków. To świetny sposób na
spędzanie wolnego czasu dla osób, które poszukują kontaktu z naturą. Sardynia to istny raj dla ornitologów. Położona jest pomiędzy Europą i Afryką na trasie wielkich migracji ptaków. Jeziora na Sardynii tzw. stagni to istny raj dla obserwatorów ptactwa wodnego. Można tu zobaczyć flaminga różowego. Góry również oferują możliwość podglądania rzadkich gatunków. Dobra rada – jadąc na Sardynię nie zapomnij lornetki, bo z pewnością będziesz żałować.

  • Polski
  • English
Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam.